КДЛ (клініко-діагностична лабораторія)

Цитологічна лабораторія

Цитологічна лабораторія обласного клінічного онкологічного диспансеру функціонує з 1982 року. Першою завідуючою та фактично організатором цитологічної служби Івано-Франківської області була Капій Лілія Петрівна, яка очолювала цитологічну лабораторію з 1982 року по 1999 рік. Станом на початок 2014 року керівником підрозділу є Мельник Леся Василівна. Цитологічні дослідження в лікарні успішно розвиваються, досліджуваний матеріал з кожним роком стає все більш різноманітний. Якщо в перші роки становлення лабораторії основною задачею  лабораторії було виявлення ранніх форм злоякісних новоутворів в матеріалі, взятому при профоглядах жіночого населення та невелика частина діагностичного матеріалу, прицільно взятого в онкологічних хворих, то тепер практично не залишилося анатомічних структур, які б не досліджувались з допомогою цитологічних методик.

Цитологічне дослідження – високоефективний метод морфологічної діагностики, спеціальне лабораторне дослідження, в основі якого полягає вивчення з допомогою світлової мікроскопії особливостей клітин і неклітинних компонентів в мазку і з матеріалу різних органів і тканин хворого. Таке дослідження дозволяє здійснити морфологічну верифікація процесу (пухлини), необхідну для своєчасного лікування.

Завданням цитологічного дослідження є прижиттєве розпізнавання паталогічного процесу, при цьому об’єктом дослідження є фрагменти тканини із паталогічного осередку хвороби.

Забір матеріалу здійснює лікар-ендоскопіст, хірург, онколог, гінеколог, лікар ультразвукової діагностики.

Особливістю цього діагностичного методу є його технічна простота обробки матеріалу, можливість його швидкого приготування. Для виготовлення препаратів потрібна невелика кількість матеріалу; метод малотравматичний для хворого, не потребує спеціальної складної апаратури, що визначає простоту і порівняну дешеву собівартість дослідження, тим не менше цей метод дозволяє отримати важливу діагностичну інформацію про захворювання, пухлину, необхідність оперативного лікування і тд.

В цитологічній лабораторії обласного клінічного онкологічного диспансеру виконуються наступні дослідження:

  • Дослідження ендоскопічного матеріалу, отриманого при бронхо-, езофаго-, гастро-, дуодено-, колоно- и цистоскопіях.
  • Дослідження пунктатів із пухлин та пухлиноподібних утворів різноманітної локалізаціі: голови, шиї, лімфатичних вузлів, молочних залоз, кісток, м’яких тканин, шкіри, простати
  • Дослідження тонкогольної аспіраційної біопсії утворів щитоподібної залози під контролем УЗД із оцінкою адекватності забору матеріалу безпосередньо під час пункції
  • Дослідження ексфоліативного матеріалу (транссудати, екссудати черевної, плевральної і перикардіальної порожнини, промивні води бронхів і сечового міхура, сечі, харкотиння, виділення із ран, виразок, свищів, виділення із молочних залоз, аспірати із порожнини матки).
  • Скринінгові дослідження гінекологічного матеріалу із шийки матки та цервікального каналу.
  • Операційна експрес-діагностика
  • Оцінка естрогенної насиченості гінекологічних мазків
  • Визначення статевого хроматину у пунктатах пухлин молочної залози. 

Дослідження матеріалу із шийки матки і цервікального каналу безперечно є одним із основних методів, що дозволяє своєчасно діагностувати ранні стадії раку шийки матки, передпухлинні стани, а також фонові процеси і супутні захворювання: запальні процеси, в тому числі трихомоніаз, вірусні і грибкові захворювання.

За рік в цитологічній лабораторії проводиться більше 20 тисяч діагностичних досліджень та близько 100 тисяч скринінгових (профілактично-оглядових гінекологічних мазків).

1             2 

Наявні зміни в складі та будові епітеліальних клітин відмічаються цитологом, що дозволяє лікуючому лікарю уточнити діагноз і призначити відповідне лікування, що в свою чергу є необхідною умовою попередження раку шийки матки.

В цитологічній лабораторії працюють лікарі:

Мельник Леся Василівна (обласний позаштатний цитолог, біолог першої категорії за спеціальністю клінічна лабораторна діагностика),

Кормілець Наталія Контстантинівна (лікар-лаборант, спеціаліст клінічної лабораторної діагностики),

Шуляр Світлана Михайлівна (біолог, спеціаліст клінічної лабораторної діагностики),

Загарук Оксана Богданівна (лікар-лаборант клінічної лабораторної діагностики).

3

 

4

Повноцінна робота цитологічної лабораторії була б неможливою без середнього та молодшого медичного персоналу,- лаборантів:

Бенеш Надії Михайлівни

Савіцької Ольги Іванівни

Кошилович Оксани Василівни

Скороход Наталії Романівни

Зубик Любові Василівни

Паращук Галини Романівни

Кіндрат Оксани Дмитрівни

Співробітники лабораторії є кваліфікованими спеціалістами, постійно проводять консультативну роботу із цитологами районів та інших регіонів України і завжди готові прийти на допомогу при встановленні складного діагнозу.